Görlitz – podróż w jeden dzień

Czasem w życiu są takie momenty, że chce się być w dwóch miejscach na raz. Brzmi jakby było to niemożliwe, a jednak jest… Aczkolwiek przed tym jak rozpocznę historię o tym miejscu, polecam włączyć playlistę, która idealnie wpasowuje się w klimat miasta, o którym będzie tu mowa.

A jest to nic innego jak muzyka z filmu „Grand Budapest Hotel”, twórcą którego jest Wes Anderson, amerykański reżyser, znany osobiście dla mnie jeszcze z filmu „Kochankowie z Księżyca” (również jest wart obejrzenia, ale o tym być może innym razem).

Dzisiaj, jako że jest to mój pierwszy wpis na moim blogu, chciałam podzielić się z Wami wrażeniami z ostatniej w tym roku weekendowej podróży do pięknego niemieckiego miasta Görlitz . Tak bardzo mnie urzekło, że postanowiłam dzielić się z innymi tym, co mnie zachwyca, inspiruje i uszczęśliwia, a blog jest świetnym ku temu narzędziem.

Otóż Görlitz …  Zaledwie dwie godziny autem od poniemieckiego Wrocławia i jesteście na miejscu! Dzięki położonemu nad rzeką Nysą Łużycką, po jednej stronie symbolicznego mostu widzicie niemieckie miasto Görlitz , a po drugiej – polski Zgorzelec, w ten właśnie sposób możecie być w dwóch miastach, w dwóch krajach, a nawet kulturach jednocześnie.

Dawniej miejscowość ta tworzyła jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, które nadal pozostaje częścią polskiego województwa dolnośląskiego. Jednakże niemiecka a polska część to jak bliźniaki dwujajowe – niby takie same, wszakże kompletnie inne. Stojąc naprzeciwko Kościołu św. Piotra i Pawła w Görlitz , przed sobą widzimy największy późnogotycki, pseudobazylikowy kościół halowy w Saksonii, ze środka którego na zewnątrz dochodzą dźwięki prospektu organowego, który został zachowany  jeszcze z 1703 roku – prawdziwa perełka miasta. Kościół po stronach jest otoczony kolorowymi odnowionymi kamienicami i innymi zabytkami, których w samym Görlitz jest prawie cztery tysiące, zaś w niedalekim tle widoki się nieco zmieniają: zamiast pięknej europejskiej architektury widnieją szare ujednolicone wizualnie bloki, stylem przypominające czasy PRLu – tak wygląda z tej niemieckiej perspektywy Polska.

Görlitz

***

W Görlitz w niektórych momentach czułam się jakby czas się cofnął o kilkaset lat, a ja jestem aktorką jakiegoś historycznego filmu. Przepięknie zachowana saksońska architektura, miejscami sięgająca historycznie nawet XV wieku, co ma miejsce między innymi dzięki temu, ze miasto uniknęło zniszczenia pod czas zawirowań pod czas II wojny światowej – dla mnie ten fakt jest naprawdę czymś wyjątkowym, jeśli chodzi o dany rejon Europy. A to zdjęcie idealnie przekazuje klimat miasta – spokojne, mało komercyjne, w wielu miejscach opustoszałe o tej porze, i przede wszystkim – bardzo klimatyczne.

 

Jak w większości europejskich miasteczek, w grudniu o tej porze w centrum miasta są organizowane jarmarki, tworzące cudowną atmosferę, wspomagając się przy tym zapachem grzanego wina, kiełbasy i innych smakołyków, które można dostać o tej porze. A wraz z lodowiskiem, które znajduje się naprzeciwko starego Ratuszu, przypomina to wszystko piękną zimową bajkę. Ta „bajka” urzekła nie tylko mnie, jak również samych aktorów jednego z moich ulubionych filmów „Grand Budapest Hotel”, który był nagrywany właśnie w Görlitz . Tutaj zobaczycie jak aktorzy oraz reżyser opisują miasto:

a ja dodaję zdjęcia lokacji filmu oraz inne pamiątki, które udało mi się zrobić:

Część jarmarku w Görlitz o 8 rano

CAFE HERZSTUCK

Oczywiście zwiedzanie miasta nie obchodzi się u mnie bez zjedzenia „śniadania na mieście”. Postanowiliśmy więc odwiedzić jedną z przypadkowych kawiarenek o nazwie Café Herzstück przy Weberstraße 2 Görlitz, która, jak się okazało, ma dość wysokie rankingi na TripAdvisor.

Był to strzał w dziesiątkę – klimat taki jak lubię – minimalistyczny skandynawski styl, tym razem połączony z elementami klasycznej Saksonii: filiżanki z lat 60-tych ze złotym zdobieniem, starannie dobrane książki, krzesła, sofy oraz odrestaurowane fotele z zeszłego wieku. Kawa pyszna, a z takich filiżanek smakuje jeszcze lepiej. Można dostać typowe zestawy pancake’ów, owsiankę, jajecznicę czy też ciasta domowej roboty. Znajdą się też potrawy dla weganów.

CAFE HERZSTUCK

CAFE HERZSTUCK

CAFE HERZSTUCK

CAFE HERZSTUCK

KULTURHISTORISCHES MUSEUM GÖRLITZ  und die Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften

Muzeum historii i kultury znajdziecie pod adresem Neißstraße 30 przy samym Rynku, zaś godziny otwarcia znajdziecie na stronie muzeum: http://www.museum-goerlitz.de/museum/ Cena wstępu to 3,5 euro za osobę. Strona muzeum jest tylko w języku niemieckim, natomiast w samym muzeum wszystkie wpisy są po niemiecku/angielsku/polsku. Można tutaj zobaczyć dużo rzeczy związanych z historią miasta, powiatu, kilka pięter muzeum jest poświęcone typowo nauce i odkryciom naukowym, jak również można obejrzeć sprzęt, który towarzyszył tutejszym naukowcom przy pracy.

Jednakże najbardziej pożądaną rzeczą, którą chcieliśmy zobaczyć była Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften. Przyznam, że podobnej jeszcze w życiu nie widziałam – dziesiątki tysięcy niepowtarzalnych książek, które przeżyły kilka epok i nadal są żywe! Cóż tu dużo mówić – musicie zobaczyć na własne oczy 🙂

MUSEUM GÖRLITZ und die Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften

MUSEUM GÖRLITZ

KAUFHAUS Görlitz

To z pewnością MUST SEE  w Görlitz!

Jest jednym z najstarszych domów towarowych w Europie, który powstał tuż przed wybuchem I wojny światowej i znajduje się w samym centrum Görlitz. Kiedyś „świątynia mody”, teraz w nieco gorszym stanie budynek ten naprawdę zachwyca swoim wyglądem: szklany dach, pokryty secysyjnymi ornamentami, żyrandole w oszkolnym dziedzińcu, reprezentacyjne schody oraz mnóstwo pozłacanych elementów i czarującego swoim pięknem marmuru. Nic więc dziwnego, że swego czasu należał do najokazalszych tego typu budowli w całych Niemczech!

KAUFHAUS Görlitz - Dom Handlowy

 

To miejsce, a właściwie, fakt, że w dużej mierze tutaj od października 2012 do marca 2013 kręcono sceny filmu”Grand Budapest Hotel”, przekonało mnie do odwiedzenia tego miasta i do obejrzenia filmu raz jeszcze 🙂

Obecnie dom towarowy nie spełnia swojej pierwotnej funkcji, a od sierpnia 2009 został zamknięty pod względem handlowym, jednak wejście do budynku nadal jest możliwe – codziennie w godzinach 14-17, a ponowne otwarcie Kaufhaus Görlitz  nastąpi w 2018. Pewnie wybiorę się na zakupy 😉

Koniecznie dajcie znać o wrażeniach jeśli ten post zachęci Was do odwiedzenia Görlitz bądź obejrzenia filmu!

 • Ania

  Świetny zdjęcia! Właśnie chcemy się wybrać z chłopakiem, jeszcze teraz w zimie. Zmotywowałaś mnie:)!
  Pozdrawiam

  • Oksana Konior

   Świetnie! Polecam wybrać się wcześniej rano – śpiące miasto jest bardzo klimatyczne 🙂

 • Chyba odwiedzę to miasto 😉 danke za piękny opis!