Pieniądze dają szczęście

Ponieważ każdy z nas na codzień ma do czynienia z płatnościami – czy to rachunkami za media, nieopłaconymi fakturami od kontrahentów w firmie, niezapłaconym ZUSem czy kolejną ratą kredytu hipotecznego – postanowiłam poruszyć pewien kontrowersyjny temat. Otóż często słyszymy, a nawet sami używamy sformułowania o tym, że pieniądze szczęścia nie dają. Zastanawialiście się kiedyś głębiej czy rzeczywiście tak jest?

Odkąd sama prowadzę własną firmę, uważam inaczej. Nie mam jeszcze za wiele doświadczenia w biznesie, dopiero minęło dwa lata działalności firmy, ale już zdążyłam zmienić swój punkt widzenia w kwestii finansów, którymi sama zarządzam.

Zadajcie sobie kilka pytań:

 1. jak się czuliście, gdy jako dzieci dostawaliście kieszonkowe od rodziców czy innych krewnych?
 2. jak się czujecie, gdy sprawdzacie stan konta, oczekując przelewu z wypłatą?
 3. jak się czuliście, gdy na studiach w końcu powiedzieliście rodzicom, żeby więcej nic nie przesyłali?
 4. jak się czujecie, gdy klient opłaci fakturę?
 5. jak się czujecie, gdy macie tyle pieniędzy na koncie, że zastanawiacie się, na co najpierw wydacie – nowe buty, torebkę czy może jednak znowu jakieś spa?

Pamiętam, gdy będąc nastolatką i mając 14 lat, rozdawałam w wakacje ulotki i zarabiałam na tym marne kieszonkowe. Nie mając dużo, czułam, że mogę mieć już tak bardzo wiele! Do teraz mam w pamięci, kiedy z całej „dniówki” kupiłam sobie wtedy srebrne kolczyki, które miałam przez prawie 10 lat, aż do momentu gdy jeden z kolczyków utopił się przez przypadek w umywalce i popłynął w świat. Już wtedy jako bardzo młoda dziewczyna stwierdziłam, że pierwsza praca to jak pierwszy raz – musi być zapamiętany. Dlatego kupiłam coś, co nosiłam dumnie na co dzień przez lata. Teraz się czasy trochę zmieniły i mogę przykładowo również dumnie wejść do sklepu i kupić sobie za zarobioną gotówkę MacBooka, którego właśnie używam do napisania tego postu.

Wiadomo, żeby czuć szczęście z takich pięknych rzeczy w życiu jak miłość, dobre zdrowie, ciepło słońca, śpiewanie ptaków wiosną, mruczenie kota czy przytulanie bliskiej osoby, nie potrzebujemy pieniędzy. I to jest jeszcze piękniejsze, gdy sobie uświadomimy co by było, gdyby jeszcze za to musielibyśmy płacić 😉

Ale! Nie można mówić, że pieniądze szczęścia nie dają. Mając pieniądze, możemy robić to, czego przy ich braku nie udałoby się zrobić:

 • Realizować swoje wielkie marzenia. Ludzie mają różne marzenia, które nie mogą spełnić przez to, że brakuje im pieniędzy. Dla przykładu, wiele młodych inteligentnych ludzi w USA nie mogą pójść na studia i pracować potem w wymarzonym zawodzie tylko przez to, że roczny koszt studiowania jest o wiele wyższy od rocznej ś›redniej krajowej w USA. Często tracą przy tym talenty, bo najzwyklej nie mają za co rozwijać swoje umiejętności. Nawet jeśli ich rodzice odkładali na te studia przez ostatnie 15 lat, koszty wykształcenia są przeogromne.
 • Podróżować w tak piękne miejsca, które dotychczas mogliśmy jedynie widzieć w internecie. Mnie osobiście podróże bardzo uszczęśliwiają. Nic tak nie poszerza horyzonty jak bliski kontakt z nowopoznanym krajem, jedzeniem, kulturą, zwyczajami. Tak, można podróżować naprawdę tanio, korzystając przy tym z tanich linii lotniczych czy podróżując autostopem, ale bez pieniędzy zbyt długo nie przetrwasz, nie mówiąc już o jakości takiego pobytu.
 • Możemy szczerze obdarowywać swoich bliskich, odczuwając przy tym więcej szczęścia, niż kiedy to nas obdarowują inni. Wyobraźcie sobie tylko jak pięknie wyglądałaby uśmiechnięta mama, która właśnie dostała pocztą kwiaty bez powodu od ukochanego dziecka? 
 • Posiadać to, na co mamy właśnie ochotę. Czasem spełnienie małej zachcianki, na przykład w spokoju wypita kawa w klimatycznej kawiarence potrafi umilić dzień. 
 • Odczuwać komfort. 
 • Mieć poczucie wolności i spokoju. 

Warto jednak być świadomym tego, że osobę ludzką nigdy nie uszczęśliwi gonitwa za pieniędzmi. Takie spojrzenie na pieniądze jest bardzo blisko granicy, za którą człowiek staje się materialistą. Chciwość i pożądanie czegoś za wszelką cenę zazwyczaj nie prowadzi do szczęścia, ale wysiłek i ciężka praca owszem.

***

Moje ulubione cytaty w tym temacie:

– Człowiek jest biedny nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego, że nie pracuje. – Monteskiusz

– Istnieje jedna grupa ludzi, którzy myślą o pieniądzach więcej niż bogaci, a mianowicie biedni. – Oscar Wilde

– Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy. – Marilyn Monroe

– Żyje się za pieniądze, ale nie warto żyć dla pieniędzy. – Nicolas Chamfort

 

 • Co się stało z drugim kolczykiem? ;(

  • Wojtek Biernat

   Pewnie popłyną w świat zaczynając podróż w Grecji ale głupio było pisać 🙂
   Świetny wpis thegoldenmean!