POLSKI PLAKAT W TWOIM WNĘTRZU – CZĘŚĆ 2

Kontynuując temat polskich plakatów (tu jest poprzedni artykuł), chciałam Wam zaprezentować i opowiedzieć o jeszcze jednym ważnym dla mnie plakacie, który również niedawno się u nas zadomowił.

Z racji tego, że już dawno zdecydowaliśmy się na nieposiadanie telewizora w domu – co naszym rodzicom wydaje się bardzo dziwnym, wręcz nieracjonalnym – uznaliśmy, że jedną z naszych szarych ścian w salonie zaaranżujemy pod domową ścienną galerię, a brak telewizora zamienimy posiadaniem projektora (dajcie znać w komentarzach czy któryś macie do polecenia).

W temacie galerii, w języku angielskim jest bardzo trafne określenie na tego typu kompozycje ścienne – „wall gallery”. Oczywiście znaczenie jest identyczne jak po polsku, ale na pewno temat ten jest szerzej opisany w angielskojęzycznym internecie, gdzie aż roi się od podpowiedzi na temat odpowiedniego usytuowania ściennych obrazów czy plakatów. Zobaczcie chociażby te inspiracje z Pinterest.

Nie od razu Rzym zbudowano, podobnie też z naszą galerią ścienną: na razie wisi tylko jeden plakat. Jednakże, zapewne to się zmieni w najbliższym czasie – muszę tylko doskonale przemyśleć sprawę, zanim pojawią się kolejne plakaty czy obrazy.

Ponieważ mieszkamy we Wrocławiu, mieliśmy też możliwość zakupić plakat stacjonarnie w słynnej Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu, znajdującej się przy ul. Św. Mikołaja 54/55. Możecie jednak bez problemu zrobić zakup przez ich sklep internetowy. Plakat ten jest autorstwa Ryszarda Kai, który stworzył całą taką kolekcję plakatów turystycznych o nazwie „Plakat-Polska”, a każdy z plakatów zawiera jego ręczny podpis, napisany pierwotnie ołówkiem. Na stronie znajdziecie również mnóstwo pięknych plakatów z serii plakatów filmowych czy teatralnych, operowych czy wystawowych.

Jak dla mnie, plakat turystyczny to świetny pomysł na zagospodarowanie swoich czterech ścian, oprócz wartości artystycznej może mieć też walory sentymentalne. Mimo, że Wrocław nie jest moim rodzinnym miastem,  z pewnością będzie mi się zawsze kojarzyć z moją młodością, a ponoć jest to najpiękniejszy wiek w życiu człowieka.

Dajcie znać czy posiadacie jakie inne fajne plakaty w swoich wnętrzach, być może pomożecie mi szybciej uzupełnić resztę miejsca na ścianie i stworzyć piękną galerię 🙂